Wydajność wewnętrzna w sieci lan
19.02.2018
Wydajność wewnętrzna sieci domowej i firmowej
Omawiając kwestię prędkości sieci, najczęściej poruszamy jedynie temat przepustowości łącza, jakim dysponujemy. A przecież duża część ruchu nigdy nie wychodzi poza router dostępowy, odbywając się wyłącznie w sieci wewnętrznej. Omawiamy, w jaki sposób taka wydajność wpływa na przesył informacji.
Sieć domowa
W przypadku sieci domowej mniej świadomi użytkownicy często poprzestają na zakupie szybkiego pakietu łącza światłowodowego. Nie przeprowadzają jednak odpowiedniej konfiguracji sieci WIFI, oraz oszczędzają na zakupie sprzętu sieciowego, ograniczając jego wydajność do standardu Fast Ethernet. Co to dokładnie oznacza? Załóżmy, że usługodawca dostarcza klientowi łącze o wydajności 300Mbps - jest to prędkość przesyłu danych z routera dostępowego. Wewnątrz sieci LAN może ona spadać z powodu zaniedbań projektowych - kablowy standard Fast Ethernet pozwala na przesył danych z prędkością do 100Mbps, w efekcie czego właśnie taka będzie prędkość odczuwalna przez użytkownika. Łącze między klientem sieci (przykładowo komputer) a "światem zewnętrznym" działa jak łańcuch - jest tak szybkie, jak jego najwolniejszy odcinek, a ten najczęściej znajduje się u klienta końcowego. W przypadku połączeń kablowych, warto postawić na Standard Gigabit Ethernet pozwalający na przesył danych z prędkościami dochodzącymi go 1000Mbps. W przypadku połączenia przez sieć WIFI podstawą zachowania wydajności jest odpowiednie pokrycie zasięgiem całego domu oraz odpowiednia konfiguracja samego łącza. Warto zdecydować się na sieć 5Ghz (o ile obsługują go urządzenia końcowe) oraz zbadać, który kanał nadawczy jest w naszej okolicy najmniej obciążony - dotyczy to zwłaszcza mieszkań w blokach, gdzie zagęszczenie sieci WIFI jest dużo większe.
Sieć firmowa
Wydajność wewnętrznej sieci firmowej stanowi bardzo ważny czynnik wpływający na płynność pracy. Częsta praca na plikach udostępnianych wewnętrznie, duża ilość drukarek sieciowych, zautomatyzowane kopie sieciowe - cały ten ruch obciąża sieć LAN, a nie zapomnijmy, że również przesył danych "na zewnątrz" odbywa się za jej pośrednictwem. Nietrudno sobie wyobrazić jakie efekty przyniesie nieodpowiednia budowa sieci wewnętrznej - podczas jej projektowania warto rozrysować jej schemat, aby łatwo ocenić prognozowane obciążenie poszczególnych odcinków. O ile w przypadku podłączenia stanowisk końcowych, takich jak komputery służbowe czy drukarki sieciowe możemy sobie pozwolić na pewne kompromisy, tak zbliżając się do "centrum" sieci lokalnej zapotrzebowanie na przesył danych wzrasta. Wszelkie switche, serwery oraz routery dostępowe powinny być połączone za pomocą przynajmniej gigabitowego Ethernetu, ponieważ przez te miejsca będzie płynął cały ruch wewnętrzny oraz zewnętrzny. Również warto możliwie ograniczyć użycie przesyłu bezprzewodowego - pod WIFI podpiąć możemy służbowe laptopy, telefony czy drukarki, jednak liczyć się należy z większą niestabilnością działania takiego połączenia (w porównaniu do łącza Ethernet).
Nagły spadek wydajności - gdzie szukać problemu?
W razie zauważalnego spadku wydajności sieci LAN warto wiedzieć gdzie szukać przyczyn problemu. Pierwszym krokiem powinien być restart sprzętu sieciowego, takiego jak switche czy routery oraz upewnienie się, że problem nie leży w nadmiernym użyciu łącza przez urządzenie końcowe. Jeżeli to działanie nie przyniesie poprawy, określić musimy, jak dużej części wewnętrznej dotyczy problem, co pozwoli nam znaleźć punkt, w którym łączy się ruch całego odcinka. We wskazanym odcinku sieci należy sprawdzić poprawność połączeń kablowych - wypięte końcówki czy uszkodzone kable przedstawiać się mogą podczas auto negocjacji sprzętu sieciowego, jako łącze niskiej prędkości i ograniczać przesył danych - częstym miejscem, w którym dochodzi do uszkodzeń, są gniazda ścienne oraz listwy przepięciowe.
Podsumowanie
Zarówno w warunkach domowych, jak i w zastosowaniach komercyjnych wydajność wewnętrzna sieci LAN przekłada się na osiągane prędkości połączenia z Internetem. Duży ruch wewnętrzny generowany przez pracę na udziałach sieciowych wymaga starannego przygotowania sieci - zaniedbanie tej kwestii może przyczynić się do szybkiego wysycenia łącza i paraliżu systemów sieciowych.