Kolokacja a własna serwerownia - wady i zalety
02.07.2018
Infrastruktura informatyczna w nowoczesnym przedsiębiorstwie
Nie sposób wyobrazić sobie, żeby współczesne przedsiębiorstwo nie korzystało z infrastruktury informatycznej. Dzięki zastosowaniu różnorodnych systemów informatycznych możliwe jest między innymi efektywne zarządzanie firmą i jej poszczególnymi działami, monitoring sprzedaży, przeprowadzanie transakcji, wykonywanie ewidencji, raportowanie, zarządzanie bazami danych, wykonywanie analiz i wiele innych. Dodatkowo każdego dnia w przedsiębiorstwach generowane są olbrzymie ilości danych, w związku z czym pojawia się także potrzeba gromadzenia zasobów na przestrzeni dyskowej. Posiadając większe przedsiębiorstwo należy także wziąć pod uwagę konieczność przechowywania poczty elektronicznej dla pracowników i działów, a także strony internetowej wraz ze wszystkimi jej zasobami.
Na dobry początek… dzierżawa
Najskuteczniejszym rozwiązaniem umożliwiającym utrzymanie zarówno plików, jak i aplikacji działających w oparciu o te pliki, a także umożliwiającym wydajne utrzymanie baz danych są serwery. Przeciętnemu mniejszemu przedsiębiorstwu na początek wystarczy dzierżawa serwera wirtualnego lub dedykowanego dla zaspokojenia wszystkich potrzeb. Wraz z czasem i rozwojem firmy możemy zacząć dzierżawić kolejne serwery, a w momencie gdy będzie ich więcej, niż kilka warto rozważyć kolokację własnych serwerów w wybranej przez nas serwerowni innej firmy lub nawet postawienie własnej serwerowni. Sprawa staje się bardziej skomplikowana w momencie, gdy jesteśmy firmą o profilu informatycznym. Istnieje także możliwość, że inni przedsiębiorcy chcieliby bazować na naszych zasobach serwerowych i utrzymywać na nich własne dane – wówczas konieczność rozbudowy naszej infrastruktury może pojawić się znacznie szybciej, aniżeli w przedsiębiorstwach innego typu.
Kolokacja czy własna serwerownia – co będzie lepsze?
Zarówno kolokacja naszych serwerów w innej serwerowni, jak i zbudowanie od podstaw własnej serwerowni posiada wady i zalety. Kolokacja zdecydowanie upraszcza kwestię początkowych inwestycji w zapewnienie firmie niezbędnej infrastruktury. W praktyce bowiem jesteśmy zobligowani do zakupu serwerów i w ostateczności urządzenia sieciowego, które będzie te serwery ze sobą łączyło. Płacimy natomiast określoną w umowie kwotę dla firmy, w której serwery kolokujemy – na tę cenę mają wpływ takie aspekty jak zużycie prądu, dostępna przepustowość łącz, zapewniony stopień bezpieczeństwa, a także generalna jakość obiektu, w którym odbywa się kolokacja. Firmy świadczące usługi kolokacji umożliwiają swoim klientom wstawianie pojedynczych serwerów, jak również dają możliwość korzystania z całych szaf serwerowych (tak zwanych rack’ów). Korzystając z kolokacji nie musimy się martwić o takie kwestie jak zapewnienie serwerowni odpowiedniej temperatury oraz zagwarantowanie ciągłości zasilania podczas korzystania z wielu źródeł prądu, w tym zasilaczy awaryjnych i generatorów. Firma, u której kolokujemy serwery musi zapewnić nam również ochronę fizyczną obiektu, spełniającą odpowiednie standardy bezpieczeństwa, a także odpowiednio skonstruowaną i zabezpieczoną sieć.
Wszystkie kwestie, jakie gwarantuje nam firma, u której planujemy się kolokować, musimy zapewnić sobie samodzielnie w przypadku, gdy zdecydujemy się jednak na zbudowanie od podstaw własnej serwerowni.
A jeśli jednak własna serwerownia?
Jeżeli uznamy, że chcemy swoją infrastrukturę serwerową utrzymywać we własnej serwerowni, musimy pamiętać o wielu aspektach związanych z samym miejscem, w którym miałaby ona powstać. Przede wszystkim chcąc zapewnić wysoką jakość usług, musimy upewnić się, że ta lokalizacja umożliwi nam podłączenie wysokiej jakości łącz internetowych od wielu dostawców lub tak zwane łącze z BGP, to znaczy łącze od jednego dostawcy, które scala inne łącza od wielu dostawców. Takie łącza w zależności od potrzeb powinny zapewnić nam odpowiednią ilość adresów IP, lecz ważniejsze może być zapewnienie odpowiedniej przepustowości, zarówno pobierania, jak i wysyłania. Jeżeli już wiemy, że te możliwości posiadamy, musimy przekalkulować koszty związane z zapewnieniem warunków technicznych, takich jak okablowanie, infrastruktura sieciowa, automatyczne gaśnice, alarmy, urządzenia ograniczające dostęp osób niepowołanych, szafy rack, zasilacze awaryjne, generatory prądu oraz zbiór urządzeń zapewniających utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności. Oczywiście z części z wymienionych kwestii można zrezygnować lub je ograniczyć, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, aby ogólne bezpieczeństwo zostało zachowane.
Czyli co wybrać?
Własna serwerownia jest z pewnością lepszą odpowiedzią na wiele potrzeb, ponieważ gwarantuje większą elastyczność w zakresie rozwiązań, które będziemy tam instalować. Będzie jednak nieopłacalna przy mniejszej ilości serwerów, a na pewno wprowadza dodatkowo duży początkowy koszt. Kolokacja natomiast daje nam szybką możliwość zapewnienia profesjonalnej infrastruktury dla naszych serwerów, przy jednoczesnym utrzymaniu względnie stałych kosztów. Przy kolokacji serwery będą się jednak znajdowały w lokalizacji, którą nie zarządzamy i która może być zlokalizowana daleko od naszej firmy. Finalnie ciężko podjąć jednoznaczny werdykt, gdyż składa się na niego bardzo wiele czynników i jest to bardzo indywidualna kwestia.