Aktualności

Czy VoIP jest lepszy od linii analogowej?

30.07.2018

Telefonia internetowa

Telefony stacjonarne jeszcze do niedawna stanowiły podstawowe wyposażenie biur i tym samym niezbędne narzędzie pracy wielu firm. Wraz z biegiem lat technologia się zmieniła, dzięki czemu zyskaliśmy dostęp do nowocześniejszych i wiele tańszych rozwiązań, dającym nam pełną mobilność. Dziś dzięki coraz większej popularności telefonii komórkowej i szerokiemu spektrum możliwości, jakie oferuje, zyskaliśmy pełną swobodę w zakresie telekomunikacji. Możemy zatem łączyć się z numerami z całego świata, nie ponosząc przy tym większych kosztów, jak również sami możemy korzystać z firmowego numeru z dowolnego miejsca. Nic więc dziwnego, że nie tylko duże przedsiębiorstwa chętnie korzystają z telefonii internetowej, ale również małe firmy, poszukujące tanich rozwiązań.

Czym jest VoIP?

Technologia VoIP (z ang. Voice over Internet Protocol) służy do transmisji mowy i dźwięku w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu łącz internetowych bądź konkretnych sieci korzystających z protokołu IP. Warunkiem umożliwiającym prowadzenie rozmów za pośrednictwem telefonu VoIP jest korzystanie z sieci komutacji pakietów. Przy wykorzystaniu protokołu IP wraz z innymi technologiami sieciowymi drugiej warstwy, następuje przetworzenie głosu na wersję cyfrową, po czym ulega on skompresowaniu i podzieleniu na mniejsze pakiety. Powstałe w ten sposób pakiety są następnie przekazywane dalej do odbiorcy razem z innymi informacjami. Aby móc korzystać z możliwości, jakie oferuje VoIP, niezbędne jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury, na którą składają się takie elementy jak bramka VoIP, która odpowiada za realizowanie połączeń w czasie rzeczywistym z sieci IP do innych sieci; routery, serwery, telefony, komputery wraz z oprogramowaniem oraz niezbędne kodeki i protokoły.

Zalety korzystania z telefonu VoIP

Niekwestionowaną zaletą, jaka przemawia za korzystaniem z technologii VoIP jest jej cena. Kwestia ta jest szczególnie istotna dla przedsiębiorców, posiadających w swojej firmie wiele stanowisk telefonicznych, gdzie telefon stanowi podstawowe narzędzie pracy. Zastąpienie tradycyjnej linii analogowej telefonią internetową pozwala na zredukowanie kosztów związanych z utrzymaniem biura, co wynika między innymi z braku konieczności opłacania drogiego abonamentu oraz znacznego obniżenia kosztów połączeń wykonywanych na telefony komórkowe, stacjonarne oraz na numery zagraniczne. W efekcie zyskujemy nie tylko korzystniejszy cennik za wykonywane połączenia, ale i wszystkie koszty, jakie z tego tytułu ponosimy, obejmują wyłącznie realny czas połączeń, bez dodatkowych opłat. Innym atutem technologii VoIP jest jej mobilność, co oznacza, że możemy w niej korzystać z niemal każdego miejsca, bez względu na to czy spędzamy czas w biurze, czy przebywamy w za granicą. Możliwe jest to poprzez przekierowywanie rozmów z telefonu stacjonarnego na telefon komórkowy, dzięki czemu zawsze możemy być dostępni dla naszych klientów, kontrahentów czy partnerów biznesowych. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że VoIP nie jest związany z konkretnym numerem telefony, ale z kontem użytkownika lub adresem SIP,  dzięki czemu możliwe jest przyjmowanie kilku połączeń jednocześnie oraz przełączanie się pomiędzy rozmówcami. Wykorzystanie technologii VoIP w firmie, pozwala również na stworzenie centrali telefonicznej, zarządzającej przychodzącymi połączeniami. Aspekt ten jest szczególnie przydatny w przypadku większych przedsiębiorstw o złożonej strukturze, w których funkcjonuje wiele działów. Dzięki wirtualnej centrali, osoba dzwoniąca może pokrótce określić cel rozmowy i bezpośrednio połączyć się z interesującym ją działem w firmie. Podobne rozwiązania wykorzystywane są na infoliniach.

VoIP a linia analogowa

Wykorzystanie w przedsiębiorstwie telefonów VoIP niewątpliwie daje więcej możliwości, w porównaniu z korzystaniem z linii analogowej. Technologia VoIP doskonale łączy takie aspekty jak mobilność z niską ceną.  To co składa się na niski koszt usługi to, zarówno niski koszt stworzenia odpowiedniej infrastruktury, brak opłat abonamentowych, bezpłatne rozmowy w obrębie sieci jednego operatora oraz niskie opłaty za połączenia krajowe oraz międzynarodowe. Za pośrednictwem telefonu VoIP możemy również uzyskać lepszą jakość rozmów w porównaniu do telefonów stacjonarnych, jeżeli dysponujemy szerokopasmowym dostępem do Internetu. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że jakość połączeń, jaką jesteśmy w stanie uzyskać za pośrednictwem telefonu VoIP, zależy przede wszystkim od jakości połączenia z Internetem. W przypadku łącza o zbyt małej przepustowości, niestabilnego działania sieci, a także wszelkich przerw w dostawie Internetu lub prądu, technologia ta może okazać się bezużyteczna. Pod względem niezawodności, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą telefony analogowe, które do prawidłowego działania wymagają jedynie bezpośredniego połączenia do linii telefonicznej. Działanie linii analogowej jest również w pełni niezależne od dostawy prądu, dzięki czemu wszystkie rozmowy mogą odbywać się w sposób ciągły, bez względu na czynniki zewnętrzne.

Co jest lepsze?

VoIP pomimo wielu zalet jest technologią, która może okazać się zawodna. Aby móc wygodnie korzystać z możliwości, jakie oferuje, należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby nasze łącze internetowe posiadało odpowiednią przepustowość. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza jakość łącza nie jest nam w stanie zagwarantować pełnej niezawodności, ponieważ każda przerwa w dostawie Internetu czy prądu może sparaliżować pracę naszej firmy. Idealnym rozwiązaniem może okazać się zakup  urządzenia hybrydowego, które łączy telefon analogowy z VoIP, dzięki któremu możliwe jest przełączanie się między trybem stacjonarnym a telefonią internetową.

 

 

 

 

Szanowny gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Telnap Telecom Sp.z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "Telnap Telecom") oraz również nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy (dalej będziemy używać skrótu "Zaufani Partnerzy"). Najczęściej ta współpraca ma na celu wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Listę zaufanych partnerów znajdziesz w polityce prywatności.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:

  • dopasować treści stron, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę naciśnij przycisk "ZGADZAM SIĘ" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z Usług Telnap Telecom, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych *Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez *WPM SA, *Wirtualną Polskę oraz *Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (są tam również opisane wszystkie wszystkie definicje oznaczone symbolem "*").

ZGADZAM SIĘ  POLITYKA PRYWATNOŚCI