Aktualności

Sieć LAN w budynkach piętrowych/wielkopowierzchniowych

27.08.2018

Przepływ informacji w firmie

Systemy informatyczne, dedykowane aplikacje i rozmaite usługi informatyczne, stanowią istotne wsparcie dla nowoczesnych przedsiębiorstw, bez których obecnie nie sposób się obejść. Kluczową kwestią, która dotyczy większości przedsiębiorstw, jest nie tylko zapewnienie firmowym komputerom stałego dostępu do Internetu, ale również zintegrowanie ich działania. Rozwiązaniem, które pozwala na zrealizowanie powyższego założenia, jest skonstruowanie na terenie zakładu pracy lokalnej sieci komputerowej, której działanie pozwoli na płynny przepływ danych pomiędzy poszczególnymi działami firmy oraz na korzystanie ze wspólnych zasobów. W celu zapewnienia ciągłości pracy w przedsiębiorstwie, warto zaprojektować lokalną sieć od podstaw w taki sposób, aby działała ona w sposób wydajny, niezawodny i jednocześnie bezpieczny.

Czym jest sieć LAN?

Stworzenie sieci komputerowej pozwala na połączenie ze sobą przynajmniej dwóch komputerów oraz innych urządzeń z dostępem do sieci, za pomocą kabla lub wspólnego sygnału bezprzewodowego. Połączenie to umożliwia łatwą i szybką wymianę informacji pomiędzy użytkownikami tej samej sieci, współdzielenie przez nich określonych zasobów, baz danych, programów, jak również pozwala na wspólne użytkowanie urządzeń peryferyjnych, na przykład urządzeń biurowych. Komputery znajdujące się na niewielkim obszarze tworzą lokalną sieć komputerową, zwaną siecią LAN (z ang. Local Area Network) – stosowana jest ona na niewielkich obszarach, które obejmują najczęściej powierzchnię jednego lub kilku budynków. Sieć LAN może być realizowana przy użyciu przewodów lub sygnału radiowego, wykorzystującego odpowiednie pasmo. Technologią, jaką stosuje się w przypadku lokalnych sieci przewodowych jest Ethernet, z kolei w przypadku sieci bezprzewodowych znajduje zastosowanie technologia WiFi. Główne zadania, jakie powinna realizować sieć LAN to wysoka niezawodność, duża przepustowość łącza oraz skalowalność.

Jak zbudować sieć LAN w dużym budynku?

Budując sieć LAN dla przedsiębiorstwa składającego się od kilku do kilkunastu stacji roboczych, nie musimy dużej wagi przykładać do układu urządzeń (tak zwanej topologii), a także nie musimy wprowadzać zaawansowanych konfiguracji na bardzo rozbudowanych urządzeniach. Sytuacja jednak drastycznie zmienia się w momencie, gdy stacje robocze są rozlokowane w wielu kondygnacjach lub są daleko od siebie (na przykład w sąsiadujących budynkach), a w szczególności wtedy, gdy jest ich kilkadziesiąt albo więcej. W takiej sytuacji musimy posłużyć się urządzeniami, które pozwolą nam odpowiednio scalić sieci znajdujące się na piętrach lub w budynkach w jedną dużą sieć. W praktyce musimy oprzeć się o topologię drzewa oraz o topologię gwiazdy rozgałęzionej, które możemy zastosować w zależności od układu planowanej sieci. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby w centralnym miejscu znalazło się urządzenie, dzięki któremu poszczególne segmenty naszej sieci będą się „widziały”, a zatem niezbędnym jest zakupienie routera, który będzie w stanie obsłużyć taką ilość komputerów i ruchu, jakie przewidujemy w sieci. Ponadto musimy dokonać logicznego podziału naszej infrastruktury w taki sposób, aby możliwe było stworzenie segmentów tej sieci. W każdym z segmentów należy postawić mniejsze urządzenie rozdzielające, na przykład switche, do których będą podpięte wszystkie komputery w segmencie, a które będą również podłączone do centralnego routera.  Po połączeniu ze sobą wszystkich komputerów do switchy we wszystkich wcześniej ustalonych segmentach, każdy z segmentów należy podłączyć do routera centralnego, a na końcu zarówno router jak i switche należy skonfigurować w taki sposób, aby wszystko działało poprawnie i zgodnie z założeniami.

A co z urządzeniami mobilnymi?

Wcześniejsze założenia określały jak należy skonstruować sieć kablową. Chcąc zagwarantować  dodatkowo dostępność sieci dla urządzeń mobilnych, takich jak laptopy telefony, tablety, musimy dowiedzieć się z czego skonstruowane są ściany i stropy budynku, ponieważ jeżeli są to ściany zbrojone lub żelbetonowe, konieczne będzie dostosowanie znacznie większej ilości urządzeń, które będą tworzyły sieci bezprzewodowe. Do stworzenia sieci bezprzewodowych możemy zastosować tak zwane access pointy – są to urządzenia działające na określonych pasmach częstotliwości, oferujące możliwość podłączenia się do nich przez urządzenia działające na tych samych pasmach częstotliwości. W urządzeniach tych można osiągać różne rezultaty jeśli chodzi o wydajność i prędkość sieci, które są zależne od rodzaju i ilości podłączonych anten. Niezależnie jednak od tego, musimy pamiętać o tym, że współczesna technologia umożliwia skonfigurowanie wielu urządzeń tworzących sieć bezprzewodową w firmie w taki sposób, aby pomimo przemieszczania się urządzeń mobilnych, nie następowało rozłączanie ich od sieci. Technologia ta nazywa się mesh i działa na tej zasadzie, że wszystkie urządzenia skonfigurowane do pracy w ramach mesha „dogadują się” między sobą, aby urządzenia mobilne zawsze korzystały z najbliższego nadajnika.

Jak z tym wszystkim działać bezpiecznie?

Stosując się do wyżej podanych zasad, stworzymy sieć, w której wszystkie urządzenia będą miały do siebie wzajemny dostęp. W praktyce natomiast często chcemy odseparować od siebie urządzenia, które są na stałe podpięte do sieci od urządzeń gości naszej firmy, a także od urządzeń mobilnych. Dla osiągnięcia takiego rezultatu możemy skorzystać z technologii LANów wirtualnych (tak zwanych VLANów), które tworzą w ramach jednej sieci fizycznej wiele sieci wirtualnych, w których urządzenia nie muszą „widzieć się” nawzajem, a także nie muszą „widzieć” urządzeń ulokowanych w innych sieciach wirtualnych. Urządzenia mogą być przypisywane do poszczególnych VLANów w oparciu o wiele czynników, które determinują czy urządzenie powinno być przypisane do jednej sieci wirtualnej czy do innej. Czynnikami tymi mogą być na przykład nazwa komputera, adres MAC karty sieciowej, port na switchu, do którego podłączone jest urządzenie, a w ostateczności można zastosować również logowanie do VLANa w oparciu o login i hasło, a nawet w oparciu o uprawnienia nadane przez kartę kryptograficzną. Jeżeli planujemy umieszczać w sieci dyski sieciowe przechowujące ważne dane, wprowadzenie VLANów może być konieczne.

Szanowny gościu!

Aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na lepsze dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Telnap Telecom Sp.z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej będziemy używać skrótu "Telnap Telecom") oraz również nasi zaufani partnerzy, z którymi stale współpracujemy (dalej będziemy używać skrótu "Zaufani Partnerzy"). Najczęściej ta współpraca ma na celu wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Listę zaufanych partnerów znajdziesz w polityce prywatności.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby:

  • dopasować treści stron, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę naciśnij przycisk "ZGADZAM SIĘ" lub klikając na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z Usług Telnap Telecom, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, udostępnianych zarówno w wersji "desktop", jak i "mobile", w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych *Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez *WPM SA, *Wirtualną Polskę oraz *Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (są tam również opisane wszystkie wszystkie definicje oznaczone symbolem "*").

ZGADZAM SIĘ  POLITYKA PRYWATNOŚCI