Jak przechowywać dane wewnątrz przedsiębiorstwa?
08.10.2018
W komputerach firmowych codziennie są generowane i przetwarzane ogromne ilości danych, począwszy od dokumentów księgowych, przez rozmaite projekty, po pokaźne bazy danych. Biorąc pod uwagę konieczność przetwarzania i przechowywania rozmaitych dokumentów w firmie, powinniśmy dobrze rozważyć sposób ich przechowywania, aby był on niezawodny, wydajny, a także by zapewniał newralgicznym danym najwyższe bezpieczeństwo.
O czym warto pamiętać
Najczęściej w małych firmach, które nie chcą dokonywać inwestycji w dodatkowe urządzenia, na jednym z komputerów pracujących w sieci tworzy się folder udostępniony za pomocą funkcji „udostępnianie plików i folderów” w systemach Windows, co ma w systemach unixowych swój odpowiednik nazywający się Samba. Jest to najprostsze, ale i w praktyce najbardziej niebezpieczne rozwiązanie na udostępnianie plików wewnątrz sieci. Rozwiązania tego nie można traktować, jako nadającego się do zastosowań profesjonalnych i generalnie nie powinno się go stosować, jeżeli udostępnianie ma charakter regularny. Przede wszystkim działanie tej formy udostępniania jest zależne od dostępności komputera, który pliki udostępnia. Każda awaria czy niedostępność tego komputera odcina firmę od danych. Dodatkowo ciężko o automatyczne rozwiązanie backupujące, choć oczywiście w praktyce sporządzanie kopii zapasowych jest możliwe. Należy również pamiętać, że w większości przypadków firmy decydują się na tworzenie folderów udostępnionych na tych samych dyskach, na których działa system operacyjny, co z kolei przekłada się na żywotność dysków. Dodatkowo jest to nieekonomiczne, ponieważ urządzenie musi być włączone przez cały czas, w którym chcemy uzyskiwać dostęp do danych.
Nie można jednak traktować Samby, jako rozwiązania bezużytecznego. Można bowiem wdrożyć ją na wielu innych urządzeniach, które posiadają znacznie lepsze możliwości, bez konieczności doktoryzowania się w zakresie oprogramowania do robienia backupów w naszej przestrzeni. Dodatkowo większość z tych urządzeń posiada dużo szerszy zakres możliwości dostępnych out-of-the-box. Zazwyczaj, jeżeli posiadamy w firmie router z portem USB, daje on już pewne możliwości w zakresie udostępniania. Zwykle jednak prostsze urządzenia posiadają mocno ograniczony zakres możliwości, stąd też warto rozważyć zakup tak zwanego dysku sieciowego, zwanego popularnie NASem.
Czym jest NAS i co warto o nim wiedzieć?
NASy są urządzeniami dedykowanymi do przechowywania i udostępniania danych. Zwykle nawet najprostsze urządzenia tego typu posiadają szereg możliwości, o które ciężko przy udostępnianiu z systemu Windows. Do tych możliwości można zaliczyć między innymi proste zarządzanie uprawnieniami, logowanie czynności odbywających się na dyskach, automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia oraz wiele rozmaitych funkcji backupowych. W przypadku urządzeń typu NAS mówimy o tak zwanych zatokach, czyli ilości dysków, jakie możemy w urządzeniu umieścić. Najczęściej spotykane są NASy jednozatokowe i dwuzatokowe. Jeżeli zdecydujemy się na NASa dwuzatokowego i włożymy do niego dwa dyski o identycznych pojemnościach, możemy zastosować tak zwany RAID. W przypadku NASów dwuzatokowych wyróżniamy:
-
RAID 0, określanego jako stripping
-
RAID 1, określanego jako mirroring
Pierwsze z rozwiązań tworzy nam ciągłą przestrzeń o rozmiarze równym wspólnej przestrzeni na obu dyskach. Z kolei RAID 1 polega na współpracy wielu dysków w urządzeniu w celu zagwarantowania najwyższej możliwej dostępności i jednocześnie zabezpiecza przed utraty danych w przypadku utraty jednego z dysków – dane na obu dyskach są takie same, a całkowita dostępna przestrzeń ma rozmiar jednego dysku.
Podsumowanie
NASy z dwoma dyskami można nabyć już za kilkaset złotych, a dają one realną gwarancję bezpieczeństwa i niezawodności naszej przestrzeni dyskowej. Zazwyczaj te urządzenia posiadają bardzo prosty interfejs konfiguracyjny, dzięki czemu nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy są w stanie szybko i bez zbędnych problemów dokonać konfiguracji najważniejszych ustawień. Dodatkowo większość tego typu urządzeń posiada szereg dodatkowych rozwiązań, dzięki którym niezawodność i bezpieczeństwo danych można dodatkowo podnieść. Jedną z tych funkcji jest możliwość tworzenia dziennych kopii danych i umieszczania ich na dysku lub nawet na serwerze zdalnym. Tego typu rozwiązanie jest jedną z optymalnych metod utrzymania danych w firmie.