Zjawisko spamu i zagrożenia z nim związane
13.05.2019
Czym jest spam?
Spam od wielu lat jest nieodzownym elementem poczty elektronicznej. Wiadomości spamowe przyjmują różny charakter i posiadają różny cel. Aczkolwiek z definicji za pojęciem spamu kryje się korespondencja niechciana. Bardzo często obejmuje ona materiały reklamowe promujące pewne produkty lub usługi, jednak coraz częściej spam przyjmuje także formy niebezpieczne dla odbiorcy. Najpowszechniejszym przykładem spamu niebezpiecznego jest spam podszywający się pod nadawcę. Rozumiemy przez to wiadomość wysłaną przez spamera, która ma jednak sprawić wrażenie wiadomości wysłanej przez zaufanego nadawcę. W ostatnim czasie wysyłane są wiadomości udające, że są fakturami, podczas gdy w załączniku znajduje się niebezpieczny plik dokonujący bliżej nieokreślonych, lecz niepożądanych zmian na naszym komputerze. Wiadomości te wysyłane są masowo, podobnie jak wiadomości podszywające się pod kurierów, które zawierają trefny link z niebezpieczną zawartością.
Dlaczego spam jest niebezpieczny?
W zależności od warunków i możliwości, wiadomości tego rodzaju mogą, a nawet powinny być automatycznie rozpoznawana przez filtry antyspamowe i antywirusowe. W wielu przypadkach nie jest to do końca możliwe, ponieważ ilość kombinacji spamu wysyłanego do różnych odbiorców jest tak duża i tak różnorodna, że nie wszystkie wiadomości udaje się odfiltrować, dlatego też otrzymując wiadomość z załącznikiem lub z linkiem należy zachować szczególną czujność i zachować zdrowy rozsądek. Pojawia się jednak problem, zwłaszcza w przypadku starszych użytkownikach oraz osób rzadko korzystających z poczty. Takie osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, że niektóre wiadomości mogą być niebezpieczne i mają możliwość wprowadzić szkodliwe zmiany na ich komputerach. Obok spamu podszywającego się pod faktury lub kurierów, coraz częściej pojawia się również spam rzekomo pochodzący od banków. Wiadomości tego typu są o tyle niebezpieczne, że wzbudzają w użytkowniku strach i niepokój, i jednocześnie zmuszają go do zalogowania się do przerobionej strony banku. Spam ten zazwyczaj przedstawia problem zablokowanych środków na koncie lub konieczności weryfikacji pewnych kwestii w ustawieniach rachunku bankowego pod rygorem jego zablokowania. Użytkownicy otrzymując tego rodzaju wiadomości, obawiają się nieprzyjemności ze strony banku i automatycznie klikają w zawarte w jej treści linki, pod którym następnie się logują. Osoby podszywające się pod bank uzyskują w ten sposób dostęp do bankowości elektronicznej ofiary, co z kolei umożliwia szereg niebezpiecznych czynności, z czego najgroźniejszą z nich jest zmiana numeru telefonu do kodów jednorazowych i dodanie zaufanego odbiorcy do przelewów.
Minimalizacja zagrożenia
Na szczęście istnieją serwisy branżowe skupione na bezpieczeństwie, na których można znaleźć przy tego typu działaniach hackerów informacje o tym, że aktualnie ma miejsce wysyłanie podejrzanego spamu do określonej grupy odbiorców. Jest to o tyle istotne, że często w wyniku kradzieży bazy danych adresów mailowych, włamywacze są w stanie wysłać wysoce spersonalizowany spam, który w sposób wiarygodny zachęci odbiorców do przeprowadzenia określonych działań, a niczego nieświadomy użytkownik nie założy możliwości podszywania się. Śledzenie informacji na temat odbywających się ataków spamerów, zachowanie środków ostrożności i zdrowego rozsądku pozwoli nam zminimalizować zagrożenie i uniknąć tym samym przykrych konsekwencji.