Dlaczego aktualizacje systemu i oprogramowania są istotne dla bezpieczeństwa ?
27.05.2019
Dziesiątki powiadomień o aktualizacjach to coś, z czym każdy użytkownik Internetu spotyka się na co dzień. Im więcej aplikacji posiadamy, tym częściej możemy być zasypywani komunikatami o dostępności nowych uaktualnień. Z tego powodu konieczność regularnego wykonywania aktualizacji traktowania jest jako przykra konieczność, która odrywa nas od wykonywanych zajęć. Wyświetlane powiadomienia są też nierzadko uznawane za niepotrzebne i są przez użytkowników po prostu ignorowane.
Mimo że wielu użytkowników bagatelizuje znaczenie aktualizacji, to ich regularne pojawianie się jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ świadczy o tym, że oprogramowanie jest nieustannie rozwijane przez jego twórców. Udostępnianie uaktualnień może wynikać z różnych przyczyn – celem aktualizacji może być usprawnienie działania aplikacji, wprowadzenie nowych funkcji, czy zmiana wyglądu interfejsu. Warto pamiętać również o tym, że aktualizacje są w dużej mierze związane z kwestiami bezpieczeństwa i mają na celu eliminację istniejących w oprogramowaniu nieprawidłowości, począwszy od niegroźnych błędów, po poważne luki.
Zagrożenie złośliwym oprogramowaniem
Podczas korzystania z Internetu każdy z nas może niespodziewanie stać się ofiarą szkodliwego oprogramowania. Jako użytkownicy często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nasz system operacyjny i używane przez nas aplikacje nie są narzędziami niezawodnymi – każde z nich może posiadać większe lub mniejsze niedoskonałości i luki, wpływające na poziom ich bezpieczeństwa. Obecnie wystarczy jakakolwiek wzmianka o błędzie w kodzie znanej aplikacji, aby wzbudzić zainteresowanie twórców złośliwego oprogramowania. Wykryta luka może zostać z łatwością wykorzystana do rozpowszechniania wirusów, czy koni trojańskich, stanowiąc poważne zagrożenie dla użytkowników i ich urządzeń.
Zero Day
Zdarza się, że oprogramowanie zawiera lukę, która nie została wykryta ani przez jego twórców, ani przez użytkowników. Tego typu luki określa się terminem zero day i stanowią one szczególne zagrożenie. Wymienionym terminem określa się wszelkie niedoskonałości w zabezpieczeniach oprogramowania, które zostały wykryte i wykorzystane przez cyberprzestępców bez wiedzy specjalistów od bezpieczeństwa, czy producentów. Za pośrednictwem luk zero day cyberprzestępcy są w stanie przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem ofiary, co w wielu przypadkach może skończyć się zmasowanymi atakami DDoS, czy atakiem ransomware.
Wykrycie luki zero day wymaga od twórców oprogramowania natychmiastowej reakcji. Aby uchronić użytkowników przed niebezpieczeństwem, muszą oni wprowadzić poprawki krytyczne, które będą w stanie zabezpieczyć podatne na atak oprogramowanie. Instalacja aktualizacji krytycznych jest szczególnie istotna, dlatego nie należy zwlekać z jej wykonaniem.
Na co zwrócić uwagę?
Otrzymując długą listę powiadomień o dostępnych uaktualnieniach, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na aktualizacje systemu operacyjnego, używanych przez nas przeglądarek internetowych, programów mailowych, a także oprogramowania antywirusowego. Jeżeli otrzymaliśmy komunikat o konieczności wykonania krytycznej aktualizacji, powinniśmy potraktować go priorytetowo. W takiej sytuacji szybka reakcja jest kwestią kluczową. Im dłużej zwlekamy z wykonaniem aktualizacji o krytycznym statusie, tym większe ryzyko, że nasz komputer oraz zawarte w nim dane ucierpią na skutek ataku złośliwego oprogramowania.